Inter House Competition Bujho to Jaan (23.04.2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Adhip Singh Uppal |
IV-B |
Gagan |
I |
2. |
Darshi Jain |
V-D |
Gagan |
I |
3. |
Hiya Grover |
V-A |
Vayu |
II |
4. |
Pavitra Lohani |
V-D |
Vayu |
II |
Inter House Competition English Skit (24.04.2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Kaashvi Bhogal |
III-A |
Bhoomi |
I |
2. |
Siddharth Sharma |
IV-A |
||
3. |
Akshara Kedia |
IV-A |
||
4. |
Aryan Singh |
III-F |
||
5. |
Anshika Chawla |
IV-F |
||
6. |
Eshaan Negi |
IV-D |
||
7. |
Arshiya Upadhyay |
IV-D |
||
8. |
Samarth Singh |
IV-C |
||
9. |
Aarya Sharma |
V-D |
||
1. |
Sanvi Padhy |
III-F |
Vayu |
II |
2. |
Nayak |
IV-A |
||
3. |
Diya Singh |
IV-E |
||
4. |
Anshita Namdeo |
V-B |
||
5. |
Parag Mittal |
V-B |
||
6. |
Khyati Gupta |
V-D |
||
7. |
Advik Malviya |
V-D |
||
8. |
Shournav Singha |
V-E |
||
9. |
Aditya Chauhan |
V-F |
||
10. |
Tejas Kant |
V-F |
||
11. |
Vidhi Mehrotra |
V-F |
Inter House Competition Haso Aur Hasao (25.04.2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Hiya Grover |
V-A |
Vayu |
I |
2. |
Pavitra Lohani |
V-D |
||
3. |
Saanchi Gupta |
V-E |
||
4. |
Jasber Dutt Sharma |
V-E |
||
5. |
Dupashi Pal |
V-E |
||
6. |
Palaash Balaggan |
III-C |
||
7. |
Atharva Bansal |
IV-A |
||
8. |
Bhavya Singhal |
IV-C |
||
9. |
Krisha Maheshwari |
IV-E |
||
1. |
Vaishnavi Kumar |
III-F |
Bhoomi |
II |
2. |
Ishan Maurya |
III-F |
||
3. |
Vaishnavi Sharma |
IV-D |
||
4. |
Saumyadeep Sinha |
V-C |
||
5. |
Hanumesh Yadav |
V-D |
||
6. |
Pratham Kumar |
V-D |
||
7. |
Om Panda |
V-B |
||
8. |
Geetanshi Gandhi |
V-B |
||
9. |
Roop Risheek Kakara |
V-F |
||
10. |
Vatsal Khare |
V-F |
||
11. |
Anirudh Kumar Thakur |
V-D |
Shape Your Imagination (08.07.2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Shambhavi Kaushik |
II-A |
Bhoomi |
I |
2. |
Kavyansh Sharma |
II-A |
Bhoomi |
II |
3. |
Mahak Pandey |
II-A |
Gagan |
III |
4. |
Ashmeet Singh |
II-B |
Surya |
I |
5. |
Manvi Joshi |
II-B |
Bhoomi |
II |
6. |
Daksh Gupta |
II-B |
Surya |
III |
7. |
Aashirya Singh |
II-C |
Gagan |
I |
8. |
Tanay Singh |
II-C |
Gagan |
II |
9. |
Samrath Singh |
II-C |
Surya |
III |
10. |
Miraaya Pathak |
II-D |
Vayu |
I |
11. |
Rishvi Kansal |
II-D |
Bhoomi |
II |
12. |
Saanvi Kedia |
II-D |
Surya |
III |
13. |
Vanya Jain |
II-E |
Gagan |
I |
14. |
Alisha Gupta |
II-E |
Gagan |
II |
15. |
Deeksha Patir |
II-E |
Vayu |
III |
16. |
Rakshit Gupta |
II-F |
Gagan |
I |
17. |
Aashima Kumar |
II-F |
Surya |
II |
18. |
Advita Tripathi |
II-F |
Vayu |
III |
Inter Class Dress Designing Competition (09-07-2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Eeshan Gupta |
III-E |
Bhoomi |
I |
2. |
Drishti Biyani |
III-C |
Vayu |
II |
3. |
Abhiraj Sinha |
III-B |
Vayu |
III |
4. |
Shriyansha Sarangi |
IV-A |
Surya |
I |
5. |
Shresth Jaiswal |
IV-B |
Vayu |
II |
6. |
Erisha Gupta |
IV-C |
Gagan |
III |
7. |
Araina Singh |
V-B |
Surya |
I |
8. |
Geetanshi Gandhi |
V-B |
Bhoomi |
II |
9. |
Sunisha Yadav |
V-E |
Surya |
III |
Inter Class Shape Your Imagination Competition (11-07-2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Yug Singh |
III-A |
Gagan |
I |
2. |
Praguni Gupta |
III-B |
Surya |
II |
3. |
Subhadeep Dutta |
III-F |
Vayu |
III |
4. |
Krisha Maheshwari |
IV-E |
Vayu |
I |
5. |
Dalai Dilip Yadav |
IV-B |
Gagan |
II |
6. |
Vanshika Shehria |
IV-E |
Surya |
III |
7. |
Divyansh Choudhari |
V-B |
Vayu |
I |
8. |
Varsha Kushwaha |
V-C |
Vayu |
II |
9. |
Bhoomi Baid |
V-A |
Gagan |
III |
Inter Class Hurdle Race-Maths Competition (11-07-2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Mayukh Gujrati |
II-D |
Gagan |
I |
2. |
Tanay Singh |
II-C |
Gagan |
II |
3. |
Ayushmaan Johari |
II-F |
Surya |
III |
Inter Class Simple Machine Competition (04.10.2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Aryan Singh |
III-F | Bhoomi | I |
2. |
Hardik Singla |
III-A | Surya | II |
3. |
Aarav Chauhan |
III-B | Gagan | III |
4. |
Dalai Dilip Yadav |
IV-E | Gagan | I |
5. |
Tanya |
IV-D | Vayu | II |
6. |
Anay Rai |
IV-B | Surya | III |
7. |
Anvi Singh |
IV-B | Bhoomi | I |
8. |
Aadhya Gupta |
V-D | Gagan | II |
9. |
Vatsal Khare |
V-F | Bhoomi | III |
Inter House Mind Reflex Competition (09.10.2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Vaachi Budhiraja |
III-C |
Gagan |
I |
2. |
Pratyush Mishra |
V-E | ||
3. |
Dalai Dilip Yadav |
IV-B | ||
1. |
Eeshan Gupta |
III-E |
Bhoomi |
II |
2. |
Arshiya Upadhyay
|
IV-D |
||
3. |
Prachi Routray |
V-A |
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Sahib Ahuja |
II-A | Bhoomi | I |
2. |
Kavyansh Sharma |
II-A | Bhoomi | II |
3. |
Kashvi Chawla (Aaradhya Chawla) |
II-A (B) |
Surya (Gagan) |
III (I) |
4. |
Atiksh Viraj |
II-C | Surya | I |
5. |
Dhruv Srivastava | II-C | Gagan | II |
6. |
Samrath Singh | II-C | Surya | III |
7. | Vatsal Sharma | II-D | Gagan | I |
8. | Saanvi Kedia | II-D | Surya | II |
9. | Aarush Raina | II-D | Surya | III |
10. | Pragyan Kashyap | II-E | Surya | I |
11. | Achyut Sinha | II-E | Gagan | II |
12. | Aadvay Srivastava | II-E | Gagan | III |
13. | Rakshit Gupta | II-F | Gagan | I |
14. | Anurag Anand | II-F | Surya | II |
15. | Aarna Srivastava | II-F | Gagan | III |
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Mishka Shekhar |
II-A | Surya | I |
2. |
Mahak Pandey |
II-A | Gagan | II |
3. |
Shambhavi Kaushik |
II-A | Bhoomi | III |
4. |
Manvi Joshi |
II-B | Bhoomi | I |
5. |
Devyanshi Srinivas |
II-B | Vayu | II |
6. |
Parth Viveksheel |
II-B | Vayu | III |
7. |
Dhruv Srivastava |
II-C | Gagan | I |
8. |
Yajat Singh |
II-C | Surya | II |
9. |
Divyansh Pandey |
II-C | Gagan | III |
10. |
Saanvi Kedia |
II-D | Surya | I |
11. |
Advik Srivastava |
II-D | Vayu | II |
12. |
Miraaya Pathak |
II-D | Vayu | III |
13. |
Daksh Gupta |
II-E | Gagan | I |
14. |
Pranya Singh |
II-E | Bhoomi | II |
15. |
Aadvay Srivastava |
II-E | Gagan | III |
16. |
Rakshit Gupta |
II-F | Gagan | I |
17. |
Palak Gupta |
II-F | Vayu | II |
18. |
Ashima Kumar |
II-F | Surya | III |
Inter Class Turtle war (Logo Programming) Competition (20.11.2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Prakhar Srivastava |
IV-E |
Surya |
I |
2. |
Priyanshi Budhani |
III-E |
Vayu |
|
3. |
Akshara Kedia |
IV-A |
Bhoomi |
II |
4. |
Hardik Singla |
III-A |
Surya |
|
5. |
Aashi Rai |
IV-F |
Surya |
III |
6. |
Vadanya Gupta |
III-F |
Bhoomi |
Inter Class Sprite (Scratch) Competition (21.11.2019)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Daksh Menon |
V-C |
Vayu |
I |
2. |
Shresth Agrawal |
V-D |
Surya |
II |
3. |
Bhavesh Kumar Verma |
V-A |
Surya |
III |
Inter Class Solo Folk Dance Competition (15-01-2020)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Moubani Pati |
III-E |
Vayu |
I |
2. |
Aadvika Bajpai |
III-A |
Bhoomi |
II |
3. |
Aarnavi Sharma |
III-C |
Surya |
III |
4. |
Ashi Rai |
IV-F |
Surya |
I |
5. |
Aisha Rasheed |
IV-B |
Gagan |
II |
6. |
Simarpreet Kaur |
IV-E |
Bhoomi |
III |
7. |
Krisha Maheswari |
V-E |
Vayu |
III |
8. |
Aadhya Gupta |
V-D |
Gagan |
I |
9. |
Harshita Bisht |
V-A |
Bhoomi |
II |
10. |
Pavitra Lohani |
V-D |
Vayu |
III |
Inter Class Solo Folk Song Competition (16-01-2020)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Himali Jaiswal |
III-C |
Surya |
I |
2. |
Moubani Pati |
III-E |
Vayu |
II |
3. |
Vadanya Gupta |
III-F |
Bhoomi |
III |
4. |
Avantika Sinha |
IV-B |
Gagan |
III |
5. |
Gaurika Lohani |
IV-E |
Surya |
I |
6. |
Aadya |
IV-C |
Vayu |
II |
7. |
Lavanya Adhikari |
IV-B |
Vayu |
III |
8. |
Riddhiman Basu |
V-B |
Gagan |
I |
9. |
Harshita Bisht |
V-A |
Bhoomi |
II |
10. |
Aritrika Hajra |
V-D |
Surya |
III |
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Eshna Rathore |
II-A | Surya | I |
2. |
Iti Maheswari |
II-A | Bhoomi | II |
3. |
Shambhavi Kaushi |
II-A | Bhoomi | III |
4. |
Devyanshi Srinivas |
II-B | Vayu | I |
5. |
AAhana Sisodia |
II-B | Surya | II |
6. |
Bhavya Upadhyay |
II-B | Gagan | III |
7. |
Arman Satpathy |
II-C | Vayu | I |
8. |
Trisha Singh |
II-C | Gagan | II |
9. |
Samrath Singh |
II-C | Surya | III |
10. |
Viren Karki |
II-D | Vayu | I |
11. |
Khushi Yadav |
II-D | Vayu | II |
12. |
Saanvi Kedia |
II-D | Surya | III |
13. |
Saumya Saxena |
II-E | Surya | I |
14. |
Vernika Vishnoi |
II-E | Gagan | II |
15. |
Daksh Gupta |
II-E | Gagan | III |
16. |
Vanshika M Tushniwal |
II-F | Bhoomi | I |
17. |
Sarvika Kaushik |
II-F | Vayu | II |
18. |
Aashima Kumar |
II-F | Surya | III |
19. |
Viren Karki |
II-D | Vayu | I |
20. |
Eshna Rathore |
II-A | Surya | II |
21. |
Arman Satpathy |
II-C | Vayu | III |
Indus Valley Public School (IVPS), a co-educational school affiliated to the Central Board of Secondary Education, is located in Sector-62, Noida.
The school was ranked among the top schools in a survey conducted by the Hindustan Times and C-Fore, and adjudged the "School of the Future" by Education World in Indian School Rankings in 2012. IVPS has been awarded for being the best Public School in Primary and Secondary Education in Delhi, NCR region which was presented by the Royal Brands in association with “Delhi Aaj Tak” by the then honourable Union Minister, Govt. of India, Mr. Kapil Sibal. It has also been awarded for being among top 100 schools of U.P. and top 10 schools of the district in an online survey conducted by www.shikshaadvisor.com. The Award was presented by Mr. Ashutosh (National spokesperson-AAP and former Managing Editor, IBN7). Another feat was achieved by IVPS when the school was adjudged among the top ten schools in Noida on the basis of various parameters, in an educational survey conducted by The Times of India.
+ Read More
Indus Valley Public School
Plot No. 1, Institutional Area, Sector 62,
Noida U.P. 201301 (INDIA)
T: +91-120-2401115
M: 8510048800, 9718642444
F: +91-120-2400060
E: info@indusvalleynoida.in
W: www.indusvalleynoida.in
© Copyright 2021 Indus Valley Public School Powered by Edunext