SOF RESULT SHEET IEO: 2018-19

 

S.NO

NAME OF STUDENT

CLASS

AWARD WON

MARKS OBTAINED

SCHOOL RANK

ZONAL RANK

INTERNATIONAL RANK

1

Veer Bedi

I-A

Gift of `1000/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction+ Certificate of Zonal Excellence

37

1

13

17

2

Krishna D. Walekar

I-A

School Gold Medal + Participation Certificate

34

2

59

82

3

Pradeepta

I-A

School Silver Medal + Participation Certificate

33

3

110

176

4

Shaye Joshi

I-B

School Bronze Medal + Participation Certificate

31

4

175

322

 

1

Pratyaksha Yadav

II-F

Gift Worth `1000/- + International Bronze Medal + Certificate of Outstanding Performance

39

1

3

3

2

Darsh Kumar Sinha

II-F

Gift Worth `1000/- + International Bronze Medal + Certificate of Outstanding Performance

39

1

3

3

3

Himali Jaiswal

II-C

School Gold Medal + Participation Certificate

31

2

140

255

4

Drishti Biyani

II-C

School Silver Medal + Participation Certificate

31

3

148

271

5

Siddhi Dubey

II-C

School Bronze Medal + Participation Certificate

31

4

151

274

 

1

Aarjav Prabhakar

III-B

School Gold Medal + Participation Certificate

31

1

139

249

2

Prisha Tiwari

III-E

School Silver Medal + Participation Certificate

29

2

250

469

3

Pranjal Doot

III-E

School Bronze Medal + Participation Certificate

27

3

378

717

               

1

Ashmit Anand

IV-C

School Gold Medal + Participation Certificate

29

1

268

483

2

Tejas Kant

IVC-F

School Silver Medal + Participation Certificate

29

2

286

508

3

Kanika Kotar

IV-C

School Bronze Medal + Participation Certificate

29

3

291

514

 

1

Aarshi Jain

V-B

School Gold Medal + Participation Certificate

48

1

93

310

2

Abhay Garg

V-C

School Silver Medal + Participation Certificate

42

2

327

879

3

Avi Sinha

V-E

School Bronze Medal + Participation Certificate

41

3

340

927

 

1

Raima Ali

VI-C

School Gold Medal + Participation Certificate

45

1

167

471

2

Lakshya Singh

VI-B

School Silver Medal + Participation Certificate

41

2

361

924

3

Rwiti Roy

VI-E

School Bronze Medal + Participation Certificate

41

3

377

949

 

1

Simran Kaur

VII-B

School Gold Medal + Participation Certificate

48

1

143

381

2

Gauri Mishra

VII-A

School Silver Medal + Participation Certificate

47

2

190

482

3

Pragyan Yadav

VII-B

School Bronze Medal + Participation Certificate

46

3

214

550

 

1

Annanya Jayaswal

VIII-C

School Gold Medal + Participation Certificate

43

1

318

777

2

Chhavi Lohani

VIII-A

School Silver Medal + Participation Certificate

43

2

340

822

3

Tanishq Tyagi

VIII-C

School Bronze Medal + Participation Certificate

42

3

391

946

 

1

Aayush Rai

IX

School Gold Medal + Participation Certificate

49

1

118

235

 

1

Khushi Mishra

X

School Gold Medal + Participation Certificate

45

1

199

508

 

SOF RESULT SHEET IGKO: 2018-19

 

S.NO

NAME OF STUDENT

CLASS

AWARD WON

MARKS OBTAINED

SCHOOL RANK

ZONAL RANK

INTERNATIONAL RANK

1

PRADEEPTA

I A

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

29

1

164

363

2

AARNA SRIVASTAVA

I F

SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

28

2

200

445

3

RAKSHIT GUPTA

I F

SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

26

3

294

659

1

ARYAN SINGH

II G

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

32

1

61

137

2

PRATYAKSHA YADAV

II F

SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

27

2

188

425

3

DAKSH KUMAR PRAJAPATI

II G

SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

25

3

294

631

1

AARJAV PRABHAKAR

III B

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

28

1

76

290

2

KUMAR ARSH

III C

SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

28

2

84

313

3

OJAS SHARMA

III C

SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

26

3

145

485

1

KANIKA KOTAR

IV C

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

25

1

127

504

2

ABHEEK JHA

IV C

SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

25

2

136

529

3

PRIYANSHI GOSWAMI

IV C

SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

24

3

158

584

1

AVIRAL SRIVASTAVA

V B

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

26

1

289

1401

2

KAUSHANI PATI

V C

SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

25

2

383

1622

3

YUVRAJ JAIN

V E

SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

25

3

288

1628

1

VANSH KUSHWAHA

VI C

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

32

1

147

913

2

VIRAJ SINGH SALUJA

VI D

SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

29

2

248

1255

3

AGRIMA GUPTA

VI C

SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

28

3

312

1427

1

PRAGYAN YADAV

VII B

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

29

1

181

1064

2

PRATIB DUBEY

VII E

SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

27

2

262

1309

3

PARTH MAMESHWARI

VII B

SCHOOL BRONZE MEDAL

27

3

263

1301

1

ARADHYA SHARMA

VIII B

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

33

2

96

750

2

TANISHA TYAGI

VIII C

SCHOOL SILVER MEDAL + PARTICIAPATION CETIFICTE

33

3

104

780

3

SARANG MAHAPATRA

VIII D

CERTIFICATE OF ZONAL EXCELLANCE + MEDAL OF DISTINCTION + CERTIFICATE OF DISTINCTION

39

1

23

311

1

SUMIT PATHAK

IX

SCHOOL BRONZE MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE

32

4

141

894

2

AAYUSH RAI

IX

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATION

30

1

117

915

1

ASEEM JAIN

X C

SCHOOL GOLD MEDAL + PARTICIPATION CERTIFICATE

27

1

176

1103

 

IEO Session 2017-18

Sr. No

Name of the Student

Oblained

Marks

School

Rank

Zonal

Rank

International

Rank

Qualified for

Level-2

Medal

Class – 3

1

Araina Singh

31

1

175

313

Yes

Gold

2

Shreyash Sudhir

30

3

205

369

No

Bronze

3

Bhavesh Kumar

30

2

204

365

No

Silver

Class – 4

4

Muniba Ali

32

3

146

231

No

Bronze

5

Rudransh Mishra

33

1

93

149

Yes

Gold

6

Indrasish Biswas

32

2

145

230

No

Silver

Class – 5

7

Shreyashi Mukherjee

44

3

355

818

No

Bronze

8

Agrima Gupta

45

2

270

654

No

Silver

9

Lakshita Chaddha

45

1

263

643

Yes

Gold

Class – 6

10

Devansh Pandey

54

1

42

83

Yes

Gold

11

Manavi Srivastava

51

2

90

197

Yes

Silver

12

Gia Kapur

50

3

115

253

Yes

Bronze

Class – 7

13

Kavya Malik

42

3

295

826

No

Bronze

14

Rachit Agrawal

50

1

62

187

Yes

Gold

15

Dhruv Sachdeva

47

2

121

356

Yes

Silver

Class – 8

16

Vanshika Tyagi

43

2

507

985

No

Silver

17

Suhani Sharma

53

1

74

107

Yes

Gold

18

Abhigyan Krishna Tiwari

42

3

573

1127

No

Bronze

Class – 9

19

Khushi Mishra

51

3

92

186

No

Silver

20

Souhrid Chatterjee

55

1

23

39

Yes

Distinction

21

Ishika Jain

51

2

87

177

No

Gold

22

Lakshya Raj Singh

48

4

183

383

No

Bronze

SOF- 10th  INTERNATIONAL MATHEMATICE  OLYMPIOD

MEDAL WINNERS LIST (LEVEL-ONE)

Class-I

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Arnav Goel

615

1

Gold Medal

2.

Shivansh Soraj

773

2

Silver Medal

3.

Abhigyan Srivastava

984

3

Bronze Madal

Class-II

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Dhruv Srivastava

194

1

Gold Medal

2.

Adityavardhan Sinha

269

2

Silver Medal

3.

Bhavesh

298

3

Bronze Madal

Class-III

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Aarshi Jain

38

1

Gold Medal

2.

Avi Sinha

108

2

Silver Medal

3.

Nirlipt Vats

351

3

Bronze Madal

Class-IV

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Ashutosh Badoni

66

1

Gold Medal

2.

Rishabh Ranjan

255

2

Silver Medal

3.

Anish Singla

424

3

Bronze Madal

Class-V

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Rishi Gupta

945

1

Gold Medal

2.

Ayush Kumar

952

2

Silver Medal

3.

Pratyaksh Singh

1058

3

Bronze Madal

Class-VI

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Rachit Agrawal

103

1

Gold Medal

2.

Raj Vardhan

145

2

Silver Medal

3.

Sanchit Agrawal

200

3

Bronze Madal

Class-VII

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Sharad Sharma

1693

1

Gold Medal

2.

Ayush

2178

2

Silver Medal

3.

Mann Nariya

2448

3

Bronze Madal

Class-VIII

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Anwesh Das

897

1

Gold Medal

2.

Ananya Das

1355

2

Silver Medal

3.

Khushi Mishra

1356

3

Bronze Madal

Class-IX

S.No.

Name

Zonal Rank

School Rank

Type of Medal

1.

Aryan Gupta

400

1

Gold Medal

2.

Kumar Harshit

817

2

Silver Medal

3.

Mahima Tiwari

818

3

Bronze Madal

CIRCULARS & NOTICES

INDUS VALLEY PUBLIC SCHOOL

Indus Valley Public School (IVPS), a co-educational school affiliated to the Central Board of Secondary Education, is located in Sector-62, Noida.

The school was ranked among the top schools in a survey conducted by the Hindustan Times and C-Fore, and adjudged the "School of the Future" by Education World in Indian School Rankings in 2012. IVPS has been awarded for being the best Public School in Primary and Secondary Education in Delhi, NCR region which was presented by the Royal Brands in association with “Delhi Aaj Tak” by the then honourable Union Minister, Govt. of India, Mr. Kapil Sibal. It has also been awarded for being among top 100 schools of U.P. and top 10 schools of the district in an online survey conducted by www.shikshaadvisor.com. The Award was presented by Mr. Ashutosh (National spokesperson-AAP and former Managing Editor, IBN7). Another feat was achieved by IVPS when the school was adjudged among the top ten schools in Noida on the basis of various parameters, in an educational survey conducted by The Times of India.
+ Read More

CONTACT US

Indus Valley Public School
Plot No. 1, Institutional Area, Sector 62,
Noida U.P. 201301 (INDIA)

T: +91-120-2401115
M: 8510048800, 9718642444
F: +91-120-2400060

E: info@indusvalleynoida.in
W: www.indusvalleynoida.in