Intra-school Competitions - I-V

 

 

FOLK SONG COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
24.01.2018 I
II
III
Consolation

Himali Jaiswal - I-C
Divyangana Singh - I-C
Mahika Gupta - I-A
Himanish Mittal - I-C

Surya
Gagan
Bhoomi
Bhoomi

    

INTER-CLASS TECHFEST (LOGO PROGRAMMING) COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
06.12.2017 I
I

Aviral Singh - IV-E
Agrim Agrawal - III-E

Surya
Gagan
II
II

Alankrit Tripathi - IV-A
Kartik N. - III-E

Surya
Surya
III
III
III
III

Anuraj Gupta - IV-F
Vidhi Malhotra - III-F
Aarav Anand - IV-D
Pavitra Lohani - III-D

Gagan
Vayu
Gagan
Vayu

  

INTER-CLASS TECHFEST (MS-WORD) COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
05.12.2017 I

Ashutosh badoni - V-B

Gagan
II

Piyush Chand - V-A

Gagan
III
III

Anshika Kumari - V-D
Hriday Rana - V-E

Gagan
Bhoomi

  

INTER-CLASS TECHFEST (TUX PAINT) COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
05.12.2017 I

Prakhar Srivastava - II-E

Surya
II

Ojas Sharma - II-C

Surya
III

Archisha Sarkar - II-D

Surya

 

INTER-CLASS TECHFEST (MS-PAINT) COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
04.12.2017 I

Aadrina Dutta - I-D

Gagan
II

Arnav Singh - I-B

Gagan
III

Pratyaksha - I-F

Gagan

 

INTER-HOUSE FOLK DANCE COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
22.01.2018 I

Lakshita Chaddha - V-E

Gagan
II

Bhavya Gupta - IV-D

Surya
III

Kaushani Pati - IV-C

Vayu

 

SHAPE YOUR IMAGINATION COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
22.12.2017
I
II
III

Saharish Zafar - I-A
Prishita Ranjan - I-A
Mahika Gupta - I-A

Vayu
Vayu
Bhoomi
I
II
III

Deepanshu Baghel - I-B
Vedant Verma - I-B
Purvi Sharma - I-B

Surya
Vayu
Bhoomi
I
II
III

Himanish Mittal - I-C
Himali Jaiswal - I-C
Samriddhi Bhadri - I-C

Bhoomi
Surya
Vayu
I
II
III

Aadrina Dutta - I-D
Jinisha Mahajan - I-D
Kauvidh Patel - I-D

Gagan
Bhoomi
Vayu
I
II
III

Chaarvi Bhatt - I-E
Avni Pal - I-E
Avika Tripathi - I-E

Bhoomi
Bhoomi
Vayu
I
II
III

Bhoomi Singh - I-F
Vihaan Vishnoi - I-F
Pratyaksha Yadav - I-F


Surya
Surya
Gagan
  
I
II
III

Indrakshi Ghose - I-G
Runesh Srivastava - I-G
Daksh Kumar Prajapti - I-G

Vayu
Vayu
Vayu

    

COLLAGE MAKING COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
23.11.2017
I
II
III

Saharish Zafar - I-A
Bhavya Sharma - I-A
Prishita Ranjan - I-A

VAyu
Surya
Vayu
I
II
III

Manvi Rajpoot - I-B
Aarnav Singh - I-B
Prisiddhi Agarwal - I-B

Surya
Gagan
Surya
I
II
III

Sheevi Malhan - I-C
Himali Jaiswal - I-C
Praket Goyal - I-C

Surya
Surya
Bhoomi
I
II
III

Aadrina Dutta - I-D
Nirmit Gupta - I-D
Bhavya Ahuja - I-D

Gagan
Gagan
Vayu
I
II
III

Lokesh Garg - I-E
Chaarvi Bhatt - I-E
Parth Bansal - I-E

Bhoomi
Bhoomi
Gagan
I
II
III

Vanshika Sahu - I-F
Veera Singh - I-F
Moubani Pati - I-F


Surya
Bhoomi
Vayu
  
I
II
III

Indrakshi Ghose - I-G
Bebika Khumukcham - I-G
Jaanvi Rawat - I-G

Vayu
Surya
Surya

   

SHOW & TELL COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
20.11.2017
I
II
III

Prishita Ranjan - I-A
Kashvi Bhogal - I-A
Hardik Singla - I-A

VAyu
Bhoomi
Surya
I
II
III

Aarnav Singh - I-B
Aarav Chauhan - I-B
Hansika Singh - I-B

Gagan
Gagan
Gagan
I
II
III

Drishti Biyani - I-C
Udit Singh - I-C
Shaurya Tiwari - I-C

Vayu
Bhoomi
Surya
I
II
III

Sanyukta Singh - I-D
Pragani Gupta - I-D
Kshitij Mishra - I-D

Gagan
Surya
Surya
I
II
III
III

Charvi Bhatt - I-E
Yaswani Kapoor - I-E
Shashwat Sharma - I-E
Gaurika Lohani - I-E

Surya
Bhoomi
Vayu
Surya
I
II
III

Priyanshi Budhani - I-F
Darsh Kumar Sinha - I-F
Vihaan Vishnoi - I-F


Vayu
Vayu
Surya
  
I
II
III

Aryan Singh - I-G
Aaditya Thakur - I-G
Indrakshi Ghose - I-G

Bhoomi
Bhoomi
Vayu

  

SPEECH COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
22.011.2017 I
I

Dhruv Srivastava - III-B
Atharv Saxena - V-A

Bhoomi
Bhoomi
II
II

Lakshita Chaddha - V-E
Ipshita Rawat - V-A

Gagan
Gagan

       

VIGYAPAN COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
14.09.2017

 

I
I
I
I
I

Ajay Yadav - V-D
Shambhavi Pandey - V-D
Anvesha Aggarwal - V-D
Vaibhavi Sharma - V-D
Yash Kumar - IV-D

Bhoomi
Bhoomi
Bhoomi
Bhoomi
Bhoomi
II
II
II
II
II

Rishabh Ranjan - V-B
Smriti Singh - V-E
Prateesh Singh - IV-C
Aarav Anand - IV-D
Soumya Sood - III-D

Gagan
Gagan
Gagan
Gagan
Gagan

 

 

SWARCHIT KAVITA LEKHAN COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
11.09.2017

 

I

Alankrit Dutt Tripathi - IV-A

SURYA
II

Nandani Kumari - V-B

Bhoomi

 

NUMISMATIC COIN COLLECTION  COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
24.08.2017 I
I

Juana Janagra - III-B
Annanay Goel - V-C

Bhoomi
Bhoomi
II
II

Nabeeha Rizvi - IV-A
Vihaan Singh - IV-C

Gagan
Gagan
II
II

Indrasish Biswas - IV-E
Prathisha Sinha - V-E

Surya
Surya

 

FANCY DRESS COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
10.08.2017
I
II
III

Riddhiman Lodh - II-A
Snehal Goyal - II-A
Akshika Chaurasia - II-A

Surya
Gagan
Vayu
I
II
III

Manmay Kumar - II-B
Aarjav Prabhakar - II-B
Aadishree - II-B

Vayu
Vayu
Gagan
I
II
III

Pranjal Pandey - II-C
Aarav Tyagi - II-C
Arnavi Chothe - II-C

Gagan
Surya
Bhoomi
I
II
III

Vaishnavi Sharma - II-D
Eshaan Negi - II-D
Sai Shriyans Patnaik - II-D

Bhoomi
Bhoomi
Bhoomi
I
II
III
III

Krisha Maheshwari - II-E
Arnav Goel - II-E
Ranveer Rajput - II-E
Gaurika Lohani - II-E

Vayu
Vayu
Gagan
Surya
I
II
III

Shivansh Saroj - II-F
Haasini Harish - II-F
Divyanshu Singh Tomar - II-F


Bhoomi
Surya
Bhoomi
  
I
II
III

Vedant Jha - II-G
Akshara Kedia - II-G
Madesh Gupta - II-G

Vayu
Bhoomi
Vayu

 

PRODUCT MODELLING COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
28.07.2017
I
II
III

Shriyansha Sarangi - II-A
Atharv Bansal - II-A
Shaurya Jaiswal - II-A

Surya
Vayu
Vayu
I
II
III

Manmay Kumar - II-B
Adhip Singh Uppal - II-B
Arnav Gupta - II-B

Vayu
Gagan
Surya
I
II
III

Sriram Umanath - II-C
Bhavya Singhal - II-C
K. Arsh - II-C

Gagan
Vayu
Vayu
I
II
III

Shivansh Saroj - II-F
Riddhi Rastogi - II-F
Devarsh Gupta - II-F

Bhoomi
Vayu
Surya
I
II
III
III

Prisha Tiwari - II-E
Simarpreet Kaur - II-E
Krisha Maheshwari - II-E
Gaurika Lohani - II-E

Gagan
Bhoomi
Vayu
Surya
I
II
III

Arush Jain - II-D
Vaishnavi Sharma - II-D
Shlokk Nath - II-D


Surya
Bhoomi
Surya
  

 

JINGLE-BINGLE QUIZ COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
27.07.2017 I
I

Aarshi Jain - IV-B
Nishant Sharma - V-C

Vayu
Vayu
II
II

Priyansh Tiwari - V-D
Himanshu Baghel - V-D

Surya
Surya

     

JUNIOR EXTEMPORE COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
04.05.2017 I
I

Sidharth Harish - III-A
Nishant Sharma - V-C

Vayu
Vayu
II
II

Lakshita Chaddha - V-E
Rishabh Ranjan - V-B

Gagan
Gagan

    

 

PLAY ON IMPACT OF DEMONETISATION COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
27.04.2017 I
I
I
I
I
I
I

Pankhuri Aggarwal - V-C
Tulip Ghosh - V-C
Aditya Sharma - V-C
Himanshu Bhagel - V-D
Priyansh Tiwari - V-D
Aviral Singh - IV-E
Prathisha Sinha - V-E

Surya
Surya
Surya
Surya
Surya
Surya
Surya
II
II
II
II
II

Parag Mittal - III-B
Daksh Rawat - IV-D
Kashvi Agarwal - V-C
Nishant Sharma - V-C
Anvi Malla - V-D

Vayu
Vayu
Vayu
Vayu
Vayu

    

QUIZ COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
05.05.2017
I
I

Ujjwal Choudhary - I-A
Kashvi Bhogal - I-A

Surya
Bhoomi
II
II

Aryan Singh - I-G
Renesh Srivastava - I-G

Bhoomi
Vayu
III
III

Praguni Gupta - I-D
Palash Balaggan - I-D

Surya
Vayu
I
I

Eshaan Negi - II-D
Vaishnavi Sharma - II-D

Bhoomi
Bhoomi
II
II

Adhip Singh Uppal - II-B
Khyati Bansal - II-B

Gagan
Surya
III
III

Diya Singh - II-E
Kunal Marwah - II-E


Vayu
Gagan

    

INTER-CLASS ANIMAL MASK MAKING COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
03.05.2017 I
II
III

Mitakshi - I-D
Sheevi Malhan - I-C
Manya Bakshi - I-E

Vayu
Surya
Surya
I
II
III

Aaru Yadav - II-C
Shlok Dhar - II-F
Tanya Azad - II-G

Gagan
Surya
Bhoomi

   

ANIMAL MASK MAKING COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
03.05.2017
I
II
III

Prishita Ranjan - I-A
Bhvya Sharma - I-A
Etaash Pradhan - I-A

Vayu
Surya
Vayu
I
II
III

Prasiddhi Agarwal - I-B
Lakshita Singh - I-B
Sansita Shakya - I-B

Surya
Surya
Bhoomi
I
II
III

Sheevi Malhan - I-C
Anjani Singh - I-C
Udit Singh - I-C

Surya
Gagan
Bhoomi
I
II
III

Aadrina Dutta - I-D
Mitakshi Malviya - I-D
Aakriti Singh - I-D

Gagan
Vayu
Surya
I
II
III

Wahi Shabharwal - I-E
Shristi - I-E
Manya Bakshi - I-E

Bhoomi
Surya
Surya
I
II
III

Mobani Pati - I-F
Aarav Bhandari - I-F
Vedangshee Bhardwaj - I-F


Vayu
Vayu
Bhoomi

I
II
III

Kaashvi Verma - I-G
Aryan Singh - I-G
Jaanvi Rawat - I-G

Vayu
Bhoomi
Surya

I
II
III

Shaurya Jaiswal - II-A
Divyansh Malkoti - II-A
Shubh Devanshi - II-A

Vayu
Bhoomi
Surya

I
II
III

Dalai Dilip Yadav - II-B
Kriti - II-B
Vrushti - II-B

Gagan
Bhoomi
Surya

I
II
III

Aaru Yadav - II-C
Aadya - II-C
Pranjal Pandey - II-C

Gagan
Vayu
Gagan

I
II
III

Vaishnavi Sharma - II-D
Sai Shriyansh Patnaik - II-D
Anay Rai - II-D

Bhoomi
Bhoomi
Surya

I
II
III

Simarpreet Kaur - II-E
Riddhima - II-E
Nischay Joshi - II-E

Bhoomi
Surya
Bhoomi

I
II
III

Sukriti Ahuja - II-F
Shlok Dhar - II-F
Devansh Gupta - II-F

Gagan
Surya
Surya

I
II
III

Vanshika Shrhria - II-G
Tanya - II-G
Vedant Jha - II-G

Surya
Bhoomi
Vayu

   

INTER-CLASS STORY TELLING WITH A TWIST COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
26.04.2017 I

Shree Sharma - I-G

 
II

Himanish Mittal - I-C

Bhoomi
III

Praguni Gupta - I-D

Surya

   

STORY TELLING WITH A TWIST COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
26.04.2017
I
II
III

Mahika Gupta - I-A
Hardik Singla - I-A
Ujjwal Choudhary - I-A

Bhoomi
Surya
Surya
I
II
III

Arnav Singh - I-B
Aarav Chauhan - I-B
Vedant Verma - I-B

Gagan
Gagan
Vayu
I
II
III

Himanish Mittal - I-C
Vaachi Budhiraja - I-C
Sheevi Malhan - I-C

Bhoomi
Gagan
Surya
I
II
III

Pragani Gupta - I-D
Ridit Bhardwaj - I-D
Sanyukta Singh - I-D

Surya
Bhoomi
Gagan
I
II
III

Ojaswani Kapoor - I-E
Parth Bansal - I-E
Namish Chaurasia - I-E

Surya
Gagan
Surya
I
II
III

Eeshan Gupta - I-F
Vanshika Sahu - I-F
Aarav Bhandari - I-F

Bhoomi
Surya
Vayu
I
II
III

Shree Sharma - I-G
Arnav Gupta - I-G
Aryan Singh - I-G

Gagan
Gagan
Bhoomi 

I
II
III

Abhigyan Srivastava - II-A
Kavya Singh - II-A
Atharva Bansal - II-A

Bhoomi
Surya
Vayu

I
II
III

Dalai Dilip - II-B
Manmay Kumar - II-B
Arnav Gupta - II-B

Gagan
Vayu
Surya

I
II
III

Ojas Sharma - II-C
Utkarsh Verma - II-C
Aanya Chauhan - II-C

Surya
Surya
Bhoomi

I
II
III

Arshiya Upadhyay - II-D
Tashi Dwivedi - II-D
Adrika Pathak - II-D

Bhoomi
Gagan
Gagan

I
II
III

Arnav Goel - II-E
Somya Gupta - II-E
Aarav Zilpilwar - II-E

Vayu
Gagan
Bhoomi

I
II
III

Aashi Rai - II-F
Divyanshu Singh Tomar - II-F
Shivansh Soraj - II-F

Surya
Bhoomi
Bhoomi

I
II
III

Gouri Bansal - II-G
Samarth Mehta - II-G
Hana Arif - II-G

Gagan
Surya
Vayu

  

INTER-CLASS STORY TELLING WITH A TWIST COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
26.04.2017 I

Abhigyan Srivastava - II-A

Bhoomi
II

Aarav Zilpilwar- II-E

Bhoomi
III

Manmay Kumar - II-B

Vayu

  

INTER-CLASS FAIRY TALE COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
24.04.2017 I

Gaurika Lohani- II-E

Surya
II

Prakhar Kr. Srivastava- II-E

Surya
III

Aryan Pandey - II-C

Gagan

 

FAIRY TALE COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
24.04.2017
I
II
III

Mahika Gupta - I-A
Etaash Pradhan - I-A
Bhavya Sharma - I-A

Bhoomi
Vayu
Surya
I
II
III

Prasiddhi Agarwal - I-B
Aarav Chauhan - I-B
Arnav Singh - I-B

Surya
Gagan
Gagan
I
II
III

Himanish Mittal - I-C
Himali Jaiswal - I-C
Anjani Singh - I-C

Bhoomi
Surya
Gagan
I
II
III

Ridit Bhardwaj - I-D
Sanyukta Singh - I-D
Jinisha Mahajan - I-D

Bhoomi
Gagan
Bhoomi
I
II
III

Wahi Sabharwal - I-E
Ojaswani Kapoor - I-E
Parth Bansal - I-E

Bhoomi
Surya
Gagan
I
II
III

Vedanshee Bhardwaj - I-F
Darsh Kumar Sinha - I-F
Priyanshi Budhani - I-F

Bhoomi
Vayu
Vayu
I
II
III

Aryan Singh - I-G
Darshika Batra - I-G
Shaurya Ratan - I-G

Bhoomi
Bhoomi
Gagan 

I
II
III

Abhigyan Srivastava - II-A
Anay Gupta - II-A
Shaurya Jaiswal - II-A

Bhoomi
Bhoomi
Vayu

I
II
III

Adhip Singh Uppal - II-B
Avani Bhatt - II-B
Aishani Chatterjee - II-B

Gagan
Gagan
Surya

I
II
III

Aryan Pandey - II-C
Erisha Gupta - II-C
Jai Bassi - II-C

Gagan
Gagan
Bhoomi

I
II
III

Arshiya Upadhyay - II-D
Arush Jain - II-D
Keshav Garg - II-D

Bhoomi
Surya
Surya

I
II
III

Gaurika Lohani - II-E
Prakhar Kr. Srivastava - II-E
Krisha Maheshwari - II-E

Surya
Surya
Vayu

I
II
III

Haasini Harish - II-F
Shivansh Soraj - II-F
Riddhi Rastogi - II-F

Surya
Bhoomi
Vayu

I
II
III

B.V. Abhishree - II-G
Naitik Kathuria - II-G
Samarth Mehta - II-G

Bhoomi
Gagan
Surya

 

INTER-CLASS FAIRY TALE COMPETITION
Date Position

Name and Class

House
24.04.2017 I

Himanish Mittal- I-C

Bhoomi
II

Aarav Chauhan - I-B

Gagan
III

Ridit Bhardwaj - I-D

Bhoomi 

 

CIRCULARS & NOTICES

INDUS VALLEY PUBLIC SCHOOL

Indus Valley Public School (IVPS), a co-educational school affiliated to the Central Board of Secondary Education, is located in Sector-62, Noida.

The school was ranked among the top schools in a survey conducted by the Hindustan Times and C-Fore, and adjudged the "School of the Future" by Education World in Indian School Rankings in 2012. IVPS has been awarded for being the best Public School in Primary and Secondary Education in Delhi, NCR region which was presented by the Royal Brands in association with “Delhi Aaj Tak” by the then honourable Union Minister, Govt. of India, Mr. Kapil Sibal. It has also been awarded for being among top 100 schools of U.P. and top 10 schools of the district in an online survey conducted by www.shikshaadvisor.com. The Award was presented by Mr. Ashutosh (National spokesperson-AAP and former Managing Editor, IBN7). Another feat was achieved by IVPS when the school was adjudged among the top ten schools in Noida on the basis of various parameters, in an educational survey conducted by The Times of India.
+ Read More

CONTACT US

Indus Valley Public School
Plot No. 1, Institutional Area, Sector 62,
Noida U.P. 201301 (INDIA)

T: +91-120-2401115
M: 8510048800, 9718642444
F: +91-120-2400060

E: info@indusvalleynoida.in
W: www.indusvalleynoida.in