SHOW & TELL COMPETITION (26.09.2018)
S.No. |
Name of Student |
Class |
House |
Position |
1. |
Miss Samidha Mahapatra |
II A |
Vayu |
I |
2. |
Miss Bhvya Sharma |
II A |
Surya |
II |
3. |
Miss Kaashvi Bhogal |
II A |
Bhoomi |
III |
1. |
Master Aarnav Singh |
II B |
Gagan |
I |
2. |
Master Aarav Chauhan |
II B |
Gagan |
II |
3. |
Master Vedant Verma |
II B |
Vayu |
III |
1. |
Miss Drishti Biyani |
II C |
Vayu |
I |
2. |
Miss Vaishnavi |
II C |
Vayu |
II |
3. |
Miss Aagrika Nijhawan |
II C |
Gagan |
III |
1. |
Master Chirag Sikder |
II D |
Surya |
I |
2. |
Miss Nishka Kanchan |
II D |
Vayu |
II |
3. |
Master Revant |
II D |
Bhoomi |
III |
1. |
Miss Tanisha Bhatnagar |
II E |
Bhoomi |
I |
2. |
Master Laksh Garg |
II E |
Bhoomi |
II |
3. |
Miss Chaarvi Bhatt |
II E |
Bhoomi |
III |
1. |
Master Vihaan Vishnoi |
II F |
Surya |
I |
2. |
Miss moubani Pati |
II F |
Vayu |
II |
3. |
Master Adhyayan Chugh |
II F |
Gagan |
III |
1. |
Master Aryan Singh |
II G |
Bhoomi |
I |
2. |
Miss Bebika Khumukcham |
II G |
Surya |
II |
3. |
Miss Tavishi Bajaj |
II G |
Gagan |
III |
SHOW & TELL COMPETITION FESTIVALS (22.10.2018)
S.No. |
Name of Student |
Class |
House |
Position |
1 |
Sahib Ahuja |
I-A |
Bhoomi |
I |
2 |
Eshna Rathore |
I-A |
Surya |
II |
3 |
Vansh Kumar |
I-A |
Gagan |
III |
4 |
Kashvi Tandon |
I-B |
Bhoomi |
I |
5 |
Shaye Joshi |
I-B |
Gagan |
II |
6 |
Devyanshi Srinivas |
I-B |
Vayu |
III |
7 |
Aashirya Singh |
I-C |
Gagan |
I |
8 |
Yajat Singh |
I-C |
Surya |
I |
9 |
Atiksh Viraj |
I-C |
Surya |
III |
10 |
Advik Srivastava |
I-D |
Vayu |
I |
11 |
Saanvi Kedia |
I-D |
Surya |
II |
12 |
Khushi Yadav |
I-D |
Vayu |
III |
13 |
Aniket Singh |
I-D |
Gagan |
III |
14 |
Pragyan Kashyap |
I-E |
Surya |
I |
15 |
Daksh Gupta |
I-E |
Gagan |
II |
16 |
Kimaya Pappu |
I-E |
Vayu |
III |
17 |
Aarna Srivastava |
I-F |
Gagan |
I |
18 |
Adwik Saxena |
I-F |
Surya |
II |
19 |
Naksh Gurditta |
I-F |
Vayu |
III |
20 |
Rishika Gupta |
I-F |
Bhoomi |
III |
Inter Class Science Quiz Competition (23.10.2018)
S.No. |
Name of Students |
Class |
Position |
1. |
Erisha Gupta |
III-C |
I |
2. |
Bhavya Singhal |
||
3. |
Arush Jain |
III-D |
II |
4. |
Vaishnavi Sharma |
||
5. |
Hansika Kumari |
IV-C |
I |
6. |
Abheek Jha |
||
7. |
Dashleen Kaur |
IV-D |
II |
8. |
Khyati Gupta |
||
9. |
Aviral Singh |
V-E |
I |
10. |
Yuvraj Jain |
||
11. |
Nabeeha Rizvi |
V-A |
II |
12. |
Alankrit Tripathi |
Inter House Science Quiz Competition (24.10.2018)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Erisha Gupta |
III-C |
Gagan |
I |
2. |
Pratyush Kr. Mishra |
IV-E |
||
3. |
Sayyeda Nabeeha Rizbi |
V-A |
||
4. |
Utkarsh Verma |
III-C |
Surya |
II |
5. |
Shambhave Mishra |
IV-E |
||
6. |
Alankrit Dutt Tripathi |
V-A |
ERASER ART COMPETITION (30.10.2018)
S.No. |
Name of Student |
Class |
House |
Position |
1 |
Arsh Anand Jha |
I-A |
Vayu |
I |
2 |
Veer Bedi |
I-A |
Surya |
II |
3 |
Mahak Pandey |
I-A |
Gagan |
III |
4 |
Kashvi Tandon |
I-B |
Bhoomi |
I |
5 |
Devyanshi Srinivas |
I-B |
Vayu |
II |
6 |
Bhavya Upadhyay |
I-B |
Gagan |
III |
7 |
Aashirya Singh |
I-C |
Gagan |
I |
8 |
Yajat Singh |
I-C |
Surya |
II |
9 |
Avika Saxena |
I-C |
Bhoomi |
III |
10 |
Khushi Yadav |
I-D |
Vayu |
I |
11 |
Saanvi Kedia |
I-D |
Surya |
II |
12 |
Parth Sharma |
I-D |
Surya |
III |
13 |
Daksh Gupta |
I-E |
Gagan |
I |
14 |
Saksham Srivastav |
I-E |
Bhoomi |
II |
15 |
Pragyan Kashyap |
I-E |
Surya |
III |
16 |
Rakshit Gupta |
I-F |
Gagan |
I |
17 |
Vanshika Toshnival |
I-F |
Bhoomi |
II |
18 |
Aarna Srivastava |
I-F |
Gagan |
III |
ERASER ART COMPETITION (30.10.2018)
S.No. |
Name of Student |
Class |
House |
Position |
1 |
Daksh Sirohi |
II-A |
Surya |
I |
2 |
Aadvika Bajpai |
II-A |
Bhoomi |
II |
3 |
Aarav Bhardwaj |
II-A |
Surya |
III |
4 |
Tanisha Bhatnagar |
II-E |
Bhoomi |
I |
5 |
Driti Kamboj |
II-E |
Gagan |
II |
6 |
Parth Bansal |
II-E |
Gagan |
III |
7 |
Divyangana Singh |
II-C |
Gagan |
I |
8 |
Vaachi Budhiraja |
II-C |
Gagan |
II |
9 |
Saanvi Singh |
II-C |
Bhoomi |
III |
10 |
Revant |
II-D |
Bhoomi |
I |
11 |
Sanyukta Singh |
II-D |
Gagan |
II |
12 |
Aakifa Shahab |
II-D |
Vayu |
III |
13 |
Rudraksha Ranjan |
II-B |
Gagan |
I |
14 |
Prassidhi Agarwal |
II-B |
Surya |
II |
15 |
Purvi Sharma |
II-B |
Bhoomi |
III |
16 |
Pratyaksha Yadav |
II-F |
Gagan |
I |
17 |
Pranav Rana |
II-F |
Vayu |
II |
18 |
Aarya Vashistha |
II-F |
Surya |
III |
19 |
Daksh Kumar Prajapati |
II-G |
Vayu |
I |
20 |
Renesh Srivasatav |
II-G |
Vayu |
II |
21 |
Diya Sharma |
II-G |
Surya |
III |
ENGLISH HANDWRITING COMPETITION (12.11.2018)
S.No. |
Name of Students |
Class |
Position |
House |
1. |
Samidha Mahapatra |
II-A |
I |
Gagan |
2. |
Mahika Gupta |
II-A |
II |
Bhoomi |
3. |
Yash Yadav |
II-A |
III |
Vayu |
4. |
Manvi Rajpoot |
II-B |
I |
Surya |
5. |
Rahini Nayak |
II-B |
II |
Vayu |
6. |
Sansita Shakya |
II-B |
III |
Bhoomi |
7. |
Vaachi Budhiraja |
II-C |
I |
Gagan |
8. |
Siddhi Dubey |
II-C |
II |
Bhoomi |
9. |
Drishti Biyani |
II-C |
III |
Vayu |
10. |
Praguni Gupta |
II-D |
I |
Surya |
11. |
Ridit Bhardwaj |
II-D |
II |
Bhoomi |
12. |
Yashvardhan Pandey |
II-D |
III |
Bhoomi |
13. |
Avika Tripathi |
II-E |
I |
Vayu |
14. |
Chinmay Singh Rajput |
II-E |
II |
Vayu |
15. |
Aadya Rana |
II-E |
III |
Surya |
16. |
Ariyana Dalai |
II-F |
I |
Gagan |
17. |
Sarthak Rajput |
II-F |
II |
Surya |
18. |
Arush Sinha |
II-F |
III |
Vayu |
19. |
Kaashvi Verma |
II-G |
I |
Vayu |
20. |
Renesh Srivastav |
II-G |
II |
Vayu |
21. |
Anupriya Jain |
II-G |
III |
Vayu |
Inter Class Paper Bag Making Competition (13.11.2018)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
CLASS-III |
||||
1. |
Erisha Gupta |
III-C |
Gagan |
I |
2. |
Shriyansha Sarangi |
III-A |
Surya |
II |
3. |
Gaurika Lohani |
III-E |
Surya |
III |
CLASS-IV |
||||
1. |
Nupur Deheri |
IV-A |
Surya |
I |
2. |
Khatiza Rahmat |
IV-B |
Surya |
II |
3. |
Pranay Babbar |
IV-E |
Gagan |
III |
CLASS-V |
||||
Inter Class Chandelier Making Competition (14.11.2018) |
||||
1. |
Srijani Das |
V-D |
Vayu |
I |
2. |
Tanya Sirohi |
V-E |
Surya |
II |
3. |
Naman Gupta |
V-D |
Surya |
III |
Poster Making Competition (04.12.2018)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Krishna D. Walekar |
I-A |
Vayu |
I |
2. |
Eshna Rathore |
I-A |
Surya |
II |
3. |
Hridank Sharma |
I-A |
Gagan |
III |
4. |
Kashvi Tandon |
I-B |
Bhoomi |
I |
5. |
Bhavya Upadhyay |
I-B |
Gagan |
II |
6. |
Atharv Pandey |
I-B |
Gagan |
III |
7. |
Aashirya Singh |
I-C |
Gagan |
I |
8. |
Samrath Singh |
I-C |
Surya |
II |
9. |
Abhirup Mazumdar |
I-C |
Surya |
III |
10. |
Shreyansh Moulik |
I-D |
Vayu |
I |
11. |
Saanvi Kedia |
I-D |
Surya |
II |
12. |
Viren Karki |
I-D |
Vayu |
III |
13. |
Aadvay Srivastava |
I-E |
Gagan |
I |
14. |
Alisha Dwivedi |
I-E |
Vayu |
II |
15. |
Saumya Saxena |
I-E |
Surya |
III |
16. |
Rakshit Gupta |
I-F |
Gagan |
I |
17. |
Stuti Sethi |
I-F |
Vayu |
II |
18. |
Sarvika Kaushik |
I-F |
Vayu |
III |
POSTER MAKING COMPETITION (04.12.2018)
S.No. |
Name of Student |
Class |
House |
Position |
1 |
Aadvika Bajpai |
II A |
Bhoomi |
I |
2 |
Kaashvi Bhogal |
II A |
Bhoomi |
II |
3 |
Mahika Gupta |
II A |
Bhoomi |
III |
4 |
Aarav Chauhan |
II B |
Gagan |
I |
5 |
Swara Sharma |
II B |
Bhoomi |
II |
6 |
Sansita Shakya |
II B |
Bhoomi |
III |
7 |
Udit Singh |
II C |
Bhoomi |
I |
8 |
Aarnavi Sharma |
II C |
Surya |
II |
9 |
Sheevi Malhan |
II C |
Surya |
III |
10 |
Jinisha Mahajan |
II D |
Bhoomi |
I |
11 |
Arnav Garg |
II D |
Gagan |
II |
12 |
Punit |
II D |
Surya |
III |
13 |
Anvita Tiwari |
II E |
Vayu |
I |
14 |
Shristi |
II E |
Vayu |
II |
15 |
Chaarvi Bhatt |
II E |
Bhoomi |
III |
16 |
Darsh Kumar Sinha |
II F |
Vayu |
I |
17 |
Moubani Pati |
II F |
Vayu |
II |
18 |
Niyati Gupta |
II F |
Surya |
III |
19 |
Tavisha Bajaj |
II G |
Gagan |
I |
20 |
Jaanvi Rawat |
II G |
Surya |
II |
21 |
Bebika Khumukcham |
II G |
Surya |
III |
Hindi Handwriting Competition (07.12.2018)
S.No. |
Name of Students |
Class |
House |
Position |
1. |
Lakshita Yadav |
I-A |
Vayu |
I |
2. |
Atharv Pranjal |
I-A |
Gagan |
II |
3. |
Iti Maheshwari |
I-A |
Bhoomi |
III |
4. |
Daksh Gupta |
I-B |
Surya |
I |
5. |
Ridha Purbey |
I-B |
Bhoomi |
II |
6. |
Sneha Singhal |
I-B |
Gagan |
III |
7. |
Avni Bisht |
I-C |
Bhoomi |
I |
8. |
Nitya Vadde |
I-C |
Bhoomi |
II |
9. |
Abhirup Mazumdar |
I-C |
Surya |
III |
10. |
Aaradhya Dhiman |
I-D |
Bhoomi |
I |
11. |
Nivriti Pattnaik |
I-D |
Bhoomi |
II |
12. |
Swastik Mahalik |
I-D |
Gagan |
III |
13. |
Navya Agarwal |
I-E |
Bhoomi |
I |
14. |
Pragyan Kashyap |
I-E |
Surya |
II |
15. |
Ishita Lodwal |
I-E |
Gagan |
III |
16. |
Stuti Sethi |
I-F |
Vayu |
I |
17. |
Ayushmaan Johri |
I-F |
Surya |
II |
18. |
Prateek Yadav |
I-F |
Gagan |
III |
Indus Valley Public School (IVPS), a co-educational school affiliated to the Central Board of Secondary Education, is located in Sector-62, Noida.
The school was ranked among the top schools in a survey conducted by the Hindustan Times and C-Fore, and adjudged the "School of the Future" by Education World in Indian School Rankings in 2012. IVPS has been awarded for being the best Public School in Primary and Secondary Education in Delhi, NCR region which was presented by the Royal Brands in association with “Delhi Aaj Tak” by the then honourable Union Minister, Govt. of India, Mr. Kapil Sibal. It has also been awarded for being among top 100 schools of U.P. and top 10 schools of the district in an online survey conducted by www.shikshaadvisor.com. The Award was presented by Mr. Ashutosh (National spokesperson-AAP and former Managing Editor, IBN7). Another feat was achieved by IVPS when the school was adjudged among the top ten schools in Noida on the basis of various parameters, in an educational survey conducted by The Times of India.
+ Read More
Indus Valley Public School
Plot No. 1, Institutional Area, Sector 62,
Noida U.P. 201301 (INDIA)
T: +91-120-2401115
M: 8510048800, 9718642444
F: +91-120-2400060
E: [email protected]
W: www.indusvalleynoida.in
© Copyright 2021 Indus Valley Public School Powered by Edunext