Inter House Ducumentary Review Competition (17.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Lakshita Chadda

VI-A

Gagan

I

2.

Ritika Yadav

VIII-E

3.

Padmashree

VIII-B

4.

Navya Aggrawal

VII-A

5.

Shriya Singhal

VIII-A

Bhoomi

II

6.

Ritika Muduli

VIII-E

7.

Sarang Mahapatra

VIII-D

8.

Sanchit Agrawal

VIII-A

9.

Ayush Raina

VI-A

Vayu

III

10.

Atharva Shah

VIII-E

11.

Chhavi Lohani

VIII-A

12.

Uditi Singh

VIII-B

 

Inter House Idioms and Phrases Competition (20.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Mishtee Khanna

VIII-B

Gagan

I

2.

Laveesh Chanchalani

VIII-E

3.

Rachit Agrawal

VIII-F

Vayu

II

4.

Aanchal juneja

VIII-B

5.

Rishika Singh

VIII-E

Surya

III

6.

Ritika Soraj

VIII-B

 

Inter House Radio Jockey Competition (18.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Abhigyan Krishna

9th C

Bhoomi

I

2.

Aditi Gupta

10th B

Surya

II

3.

Ansh Bhatia

12th Com

Gagan

III

 

Inter House Sports Commentary Competition (20.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Rahul Kumar Sahu

Sanchi Bhagel

10th B

11th Sci

Bhoomi

I

2.

Prativindh Sinha

Chaitanya Marwah

11th Sci

12th Com

Surya

II

3.

Kartik Bhagel

Rishabh Bhardwaj

10th A

10th C

Gagan

III

 

INTER HOUSE BROCHURE MAKING COMPETITION

 

 

DATE

NAME OF PARTICIPANTS

CLASS

HOUSE

POSITION

21st AUGUST, 2018

1. KUSHAGRI PANDEY

2. TVISHA DONGRE

3. AAYUSHI CHANDOK

VI E

VII D

VIII B

VAYU

I

1. KRISHNA CHAUHAN

2. SRISHTI AGARWAL

3. ANIRBAN SIKDER

VI E

VII E

VIII A

SURYA

II

1. ANSHIKA KUMARI

2. PRATYUSH SINHA

3. MUGDHA HISARIA

VI D

VII A

VIII D

GAGAN

III

 

 

Inter House Competition

 

House

Name of Student

Class

Position

Doha Gayan (10.09.2018)

Vayu

Siddhant Barthwal

V-A

I

Surya

Alankrit Dutt Tripathi

V-A

II

Gudgudi-Ekal Hasya Abhinay (11.09.2018)

Vayu

Kashwi Agrawal

VI-D

I

Surya

Himanshu Baghel

VI-E

II

Gagan

Rishab Ranjan

VI-E

III

Vad Vivad (12.09.2018)

Gagan

Ritika Yadav

Shreya Shashi

Padmashree

VIII-E

VIII-A

VIII-B

I

Bhoomi

Shriya Singhal

Ritika Muduli

Ritika Jha

VIII-A

VIII-E

VIII-E

II

Natak (13.09.2018)

Vayu

Aarshi Jain

Hiya Grover

Pavitra Lohani

Bhavya Singhal

Hana Arief Salam

Aditya Vardhan Srivastava

Siddhant Barthwal

Shournav Singh

V-B
IV-A

IV-D

III-C

III-B

IV-A

V-A

IV-E

I

Gagan

Atharva Pandey

Vihaan Singh

Kaivalya Krishnam Mishra

Anuraj Gupta

Lakshya Dubey

Harsh Singh

Aadhya Gupta

Atul Kumar Rao

Vivan Porwal

V-A

V-C

V-C

V-D

V-E

IV-D

IV-D

III-F

III-F

II

Divar Patrika

Vayu

Vanshika Tyagi

Soumi Roy

Nidhi Chauhan

Tannu Mourya

Suhani Sharma

Ishan Verma

IX-C

IX-C

IX-C

IX-A

IX-A

IX-A

I

Gagan

Vivek Tiwari

Shantanu Rana

Lakshya Dixit

Shruti Yadav

Pratishtha Rawat

Shambhavi Taneja

IX-A

IX-A

IX-A

IX-A

IX-B

IX-D

II

Surya

Deesha Shukla

Atashi Saraswat

Anoushka Yadav

Deepak Sharma

Myra Shah

IX-C

IX-A

IX-B

IX-C

IX-D

III

Samuh-Gan (14.09.2018)

Vayu

Tanishq Joshi

Arin Sharma

Akshansh Malkoti

Aditi Patel

Pahal Srivastava

X-B

X-B

X-A

X-A

X-C

I

Surya

Naman Mishra

Arnavi Rao

Tanvi Pandey

Tanishka Sharma

Ajit Dixit

X-A

X-A

X-A

X-B

X-B

II

 

Winner of Hindi Olympiad

Name of Students

Class

1. Tejasvi Rawat

2. Ayesha

3. Rohin Kansal

4. Shriyanshi Goswami

5. Abheek Jha

6. Rudreshwar Singh

7. Vanshika Rastogi

IV-D

IV-D

IV-C

IV-C

IV-C

IX-D

X-B

 

INTER CLASS FACE PAINTING COMPETITION

 

 

S. No.

NAME OF PARTICIPANTS

CLASS

HOUSE

POSITION

1.

Smriti Singh

VI-A

Gagan

I

2.

Lakshita Chaddha

VI-A

Gagan

I

3.

Nandini Gupta

VI-C

Gagan

II

4.

Sanvi Sharma

VI-C

Surya

II

5.

Anika Singh

VI-E

Bhoomi

III

6.

Hiteshree Mohapatra

VI-E

Vayu

III

 

INTER CLASS POT DECORATION COMPETITION

 

S. No.

NAME OF PARTICIPANTS

CLASS

HOUSE

POSITION

1.

Kanishka Goswami

VII-D

Gagan

I

2.

Ayesha Siddiqui

VII-A

Gagan

II

3.

Naazleen Kaur

VII-C

Vayu

III

 

INTER HOUSE PAPER FLOWER BOUQUET MAKING COMPETITION

 

S. No.

NAME OF PARTICIPANTS

CLASS

HOUSE

POSITION

1.

Anirban Sikder

VIII-A

Surya

I

2.

Lakshmi Dixit

VIII-E

3.

Kashwi Gill

VIII-B

4.

Nehal Srivastava

VIII-D

 

1.

Aanchal Juneja

VIII-B

Vayu

II

2.

Shagun Gupta

VIII-C

3.

Kavya Malik

VIII-B

4.

Aadya Sajit

VIII-E

CIRCULARS & NOTICES

INDUS VALLEY PUBLIC SCHOOL

Indus Valley Public School (IVPS), a co-educational school affiliated to the Central Board of Secondary Education, is located in Sector-62, Noida.

The school was ranked among the top schools in a survey conducted by the Hindustan Times and C-Fore, and adjudged the "School of the Future" by Education World in Indian School Rankings in 2012. IVPS has been awarded for being the best Public School in Primary and Secondary Education in Delhi, NCR region which was presented by the Royal Brands in association with “Delhi Aaj Tak” by the then honourable Union Minister, Govt. of India, Mr. Kapil Sibal. It has also been awarded for being among top 100 schools of U.P. and top 10 schools of the district in an online survey conducted by www.shikshaadvisor.com. The Award was presented by Mr. Ashutosh (National spokesperson-AAP and former Managing Editor, IBN7). Another feat was achieved by IVPS when the school was adjudged among the top ten schools in Noida on the basis of various parameters, in an educational survey conducted by The Times of India.
+ Read More

CONTACT US

Indus Valley Public School
Plot No. 1, Institutional Area, Sector 62,
Noida U.P. 201301 (INDIA)

T: +91-120-2401115
M: 8510048800, 9718642444
F: +91-120-2400060

E: info@indusvalleynoida.in
W: www.indusvalleynoida.in