Intra Class Colouring Competition (18.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Eshna Rathore

I-A

Surya

I

2.

Veer Bedi

I-A

Surya

II

3.

Sahib Ahuja

I-A

Bhoomi

III

4.

Ritvik Yadav

I-B

Bhoomi

I

5.

Vidit Singh Chauhan

I-B

Gagan

II

6.

Aaradhya Srivastava

I-B

Vayu

III

7.

Aanya Chauhan

I-C

Surya

I

8.

Kundra Krishna Sai Kaushal

I-C

Vayu

II

9.

Avika Saxena

I-C

Bhoomi

III

10.

Arjun Malik

I-D

Surya

I

11.

Saanvi Kedia

I-D

Surya

II

12.

Yuvraj Kashyap

I-D

Surya

III

13.

Pranya Singh

I-E

Bhoomi

I

14.

Alisha Gupta

I-E

Gagan

II

15.

Vaarija Singh

I-E

Surya

III

16.

Kaishav Sharma

I-F

Gagan

I

17.

Kartik Sharma

I-F

Bhoomi

II

18.

Tatwa Dwivedi

I-F

Surya

III

 

Intra Class Colouring Competition (18.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Daksh Sirohi

II-A

Surya

I

2.

Prishita Ranjan

II-A

Vayu

II

3.

Bhavishya Pundir

II-A

Gagan

III

4.

Swara Sharma

II-B

Bhoomi

I

5.

Aarav Chauhan

II-B

Gagan

II

6.

Safat Khan

II-B

Vayu

III

7.

Advaya Sharma

II-C

Bhoomi

I

8.

Vaibhavi Jha

II-C

Vayu

II

9.

Bhargavi

II-C

Bhoomi

III

10.

Navya Gothwal

II-D

Vayu

I

11.

Agrima Goyal

II-D

Bhoomi

II

12.

Bhavya Ahuja

II-D

Vayu

III

13.

Harseerat Kaur

II-E

Bhoomi

I

14.

Laksh Garg

II-E

Bhoomi

II

15.

Anvita Tripathi

II-E

Vayu

III

16.

Priyanshi Budhani

II-F

Vayu

I

17.

Niyati Gupta

II-F

Surya

II

18.

Sarthak Rajput

II-F

Surya

III

19.

Ashwika Godiyal

II-G

Gagan

I

20.

Prerna Tripathi

II-G

Surya

II

21.

Diya Sharma

II-G

Surya

III

 

Inter Class Knowledge Graph Competition (19.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Dalai Dilip Yadav

III-B

Gagan

I

2.

Adhip Singh

III-B

Gagan

3.

Aadishree

III-B

Gagan

4.

Hana Arief Salam

III-B

Vayu

5.

Erisha Gupta

III-C

Gagan

II

6.

Prtyaksh Mittal

III-C

Bhoomi

7.

Kumar Arsh

III-C

Vayu

8.

Amrit Sinha

III-C

Gagan

9.

Akshara Kedia

III-A

Bhoomi

III

10.

Shubh Devanshi Singh

III-A

Surya

11.

Shaurya Jaiswal

III-A

Vayu

12.

Kavya Singh

III-A

Surya

 

Inter Class Knowledge Graph Competition (19.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Vidhi Mehrotra

IV-F

Vayu

I

2.

Anvita Buttan

IV-F

Gagan

3.

Ritobroto Chanda

IV-F

Vayu

4.

Ranveer Kishore

IV-F

Gagan

5.

Darshi Jain

IV-D

Gagan

II

6.

Soumya Sood

IV-D

Gagan

7.

Vedant Basran

IV-D

Surya

8.

Hanumesh Yadav

IV-D

Bhoomi

9.

Shambhve Mishra

IV-E

Surya

III

10.

Sunisha Yadav

IV-E

Surya

11.

Pratyush Kr. Mishra

IV-E

Gagan

12.

Sanchi Gupta

IV-E

Vayu

 

Inter Class Knowledge Graph Competition (19.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Sayyeda Nabeeha Rizvi

V-A

Gagan

I

2.

Alankrit Tripathi

V-A

Surya

3.

Aritra Tiwari

V-A

Bhoomi

4.

Neeyati Tomar

V-A

Gagan

5.

Aavishi Chanani

V-C

Surya

II

6.

Abhay Garg

V-C

Gagan

7.

Vihaan Singh

V-C

Gagan

8.

Aanya Maheshwari

V-C

Bhoomi

9.

Aarshi Jain

V-B

Vayu

III

10.

Nimit Aggarwal

V-B

Surya

11.

Shubh Kumar

V-B

Gagan

12.

Malvika Sharma

V-B

Bhoomi

 

Inter Class Jingle the Product Competition (23.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Arshiya Uniyal

III-A

Gagan

I

2.

Snehdeep Kaur

III-A

Surya

3.

Sejal Nayak

III-A

Vayu

4.

Riddhiman Lodh

III-A

Surya

5.

Atul Luthra

III-A

Vayu

6.

Shaurya Yadav

III-A

Bhoomi

II

7.

Erisha Gupta

III-C

Gagan

8.

Bhavya Singhal

III-C

Vayu

9.

Naitik Kathuria

III-C

Gagan

10.

Ojas Sharma

III-C

Surya

11.

Manas Kumar

III-C

Bhoomi

12.

Ekansh Gangwar

III-C

Surya

13.

Gauri Bansal

III-D

Gagan

III

14.

Rudra Shukla

III-D

Bhoomi

15.

Aarohi Sharma

III-D

Surya

16.

Saanvi Nath

III-D

Vayu

17.

S.Sai Sameeraj

III-D

Vayu

18.

Vaishnavi Sharma

III-D

Bhoomi

 

Inter Class Jingle the Product Competition (23.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Sambhve Mishra

IV-E

Surya

I

2.

Sunisha Yadav

IV-E

Surya

3.

Devansh Shukla

IV-E

Gagan

4.

Shournav Singha

IV-E

Vayu

5.

Sanchi Gupta

IV-E

Vayu

6.

Namrata Luthra

IV-E

Bhoomi

7.

Aadhya Gupta

IV-D

Gagan

II

8.

Anzar Ali Shah

IV-D

Surya

9.

Arpita Singh

IV-D

Surya

10.

Darshi Jain

IV-D

Gagan

11.

Khyati Gupta

IV-D

Vayu

12.

Pavitra Lohani

IV-D

Vayu

13.

Harshita Bisht

IV-A

Bhoomi

III

14.

Mishti Parashar

IV-A

Surya

15.

Shrishti Khanna

IV-A

Surya

16.

Prachi Routray

IV-A

Bhoomi

17.

Pratham Chauhan

IV-A

Bhoomi

18.

Kanav Malhotra

IV-A

Vayu

 

Inter Class Jingle the Product Competition (23.04.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Aarav Anand

V-D

Gagan

I

2.

Sanskriti Bhadri

V-D

Gagan

3.

Jaishree Tripathi

V-D

Vayu

4.

Disha Negi

V-D

Gagan

5.

Anuraj Gupta

V-D

Gagan

6.

Aimen Suhel

V-D

Vayu

7.

Khushi Raina

V-D

Bhoomi

8.

Sampada Rajput

V-C

Bhoomi

II

9.

Anushka Sharma

V-C

Surya

10.

Vihaan Singh

V-C

Gagan

11.

Aaditya Vardhan

V-C

Gagan

12.

Prateesh Singh

V-C

Gagan

13.

Diya Sarawgi

V-B

Gagan

III

14.

Dewanshi Sharma

V-B

Gagan

15.

Nimit Kr Aggarwal

V-B

Surya

16.

Vanshika Sachdeva

V-B

Vayu

17.

Snehil Singh

V-B

Bhoomi

18.

Samrddhi Shreya

V-B

Vayu

 

 

Inter Class Presentez Vous Competition (11.07.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Nivedita Mukherjee

V-D

Gagan

I

2.

Nabeeha Rizvi

V-A

Gagan

II

3.

Awdhi Deepak

V-A

Surya

III

4.

Aarshi Jain

V-B

Vayu

 

 

Winners of Dance Competition (10.08.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Sahib Ahuja

I-A

Bhoomi

I

2.

Mishka Shekhar

I-A

Surya

II

3.

Vania Shekhar

I-A

Vayu

III

4.

Iti Maheshwari

I-A

Bhoomi

III

5.

Vidit S. Chauhan

I-B

Gagan

I

6.

Sneha Singal

I-B

Gagan

II

7.

Aaradhya

I-B

Vayu

III

8.

Samaira Kumar

I-C

Bhoomi

I

9.

Rayaan Singh

I-C

Gagan

II

10.

Dhruv Srivastava

I-C

Gagan

III

11.

Yajat Singh

I-C

Surya

III

12.

Nivriti Pattnaik

I-D

Bhoomi

I

13.

Viren Karki

I-D

Vayu

II

14.

Vatsal Sharma

I-D

Gagan

III

15.

Alisha Dwivedi

I-E

Vayu

I

16.

Pranya Singh

I-E

Bhoomi

II

17.

Tanveen Negi

I-E

Bhoomi

III

18.

Aarna Srivastava

I-F

Gagan

I

19.

Rakshit Gupta

I-F

Gagan

II

20.

Sarvika Kaushik

I-F

Vayu

III

 

 

Winners of Inter Class Dance Competition (10.08.2018)

 

S.No.

Name of Students

Class

House

Position

1.

Mishka Shekhar

I-A

Surya

I

2.

Viren Karki

I-D

Vayu

II

3.

Sahib Ahuja

I-A

Bhoomi

III

4.

Aarna Srivastava

I-F

Gagan

III

 

CIRCULARS & NOTICES

INDUS VALLEY PUBLIC SCHOOL

Indus Valley Public School (IVPS), a co-educational school affiliated to the Central Board of Secondary Education, is located in Sector-62, Noida.

The school was ranked among the top schools in a survey conducted by the Hindustan Times and C-Fore, and adjudged the "School of the Future" by Education World in Indian School Rankings in 2012. IVPS has been awarded for being the best Public School in Primary and Secondary Education in Delhi, NCR region which was presented by the Royal Brands in association with “Delhi Aaj Tak” by the then honourable Union Minister, Govt. of India, Mr. Kapil Sibal. It has also been awarded for being among top 100 schools of U.P. and top 10 schools of the district in an online survey conducted by www.shikshaadvisor.com. The Award was presented by Mr. Ashutosh (National spokesperson-AAP and former Managing Editor, IBN7). Another feat was achieved by IVPS when the school was adjudged among the top ten schools in Noida on the basis of various parameters, in an educational survey conducted by The Times of India.
+ Read More

CONTACT US

Indus Valley Public School
Plot No. 1, Institutional Area, Sector 62,
Noida U.P. 201301 (INDIA)

T: +91-120-2401115
M: 8510048800, 9718642444
F: +91-120-2400060

E: info@indusvalleynoida.in
W: www.indusvalleynoida.in